بانک اطلاعات املاک شمس
بانک اطلاعات املاک شمس

دلایل گرانی مسکن در تهران تا متری دو میلیون چیست ؟  قسمت اول

از ابتدای سال جاری تا کنون قیمت معامله یک متر مربع آپارتمان در تهران افزایشی بیش از ۳۴ درصد را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است. به نقل از ایران آنلاین، افزایش قیمت در شرایطی رخ داده است که به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی مشاوران املاک خرید و فروش اندکی در بازار صورت گرفته است .

طبق آماری که وزارت راه و شهرسازی از معاملات مسکن در تهران منتشر کرده است ، در فروردین ماه امسال 1300 مبایعه نامه و در اردیبهشت ماه 11 هزار و 569 مبایعه نامه مبتنی بر خرید و فروش صادر شده است . این آمار در فروردین ماه کاهشی 62 درصدی را نسبت به فروردین سال گذشته نشان می دهد و این رقم در اردیبهشت کاهشی بیش از 6.1 درصد را داراست. در کل حجم معاملات کاهشی 18 درصدی را تجربه کرده است .

بسیاری از فعالان بازار معتقدند که دلیل رشد دو میلیون تومانی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین امسال تحت تاثیر کاهش عرضه مسکن به بازار بوده است. بسیاری ازمالکان از ترس شیوع کرونا فروش واحدهای خود را کنسل کردند. از این رو بازار در سیطره پول لازم‌ها باقی ماند و همین امر سبب شد آنها که خرید ضروری داشتند، با کاهش عرضه مجبور به قبول درخواست پرداخت قیمت بالاتر شوند.به عبارت دیگر برخی خریداران که واحدهای خود را فروخته اند مجبور به جایگزینی بودند از این رو حاضر به خرید با قیمت بالاتر شده اند. این مهم تاثیری جدی را بر افزایش قیمت مسکن در تهران به جا گذاشته است.متوسط قیمت مسکن در فروردین ماه برابر با 15 میلیون و 545 هزار تومان بود که در اردیبهشت ماه به کمی بالاتر از 17 میلیون تومان رسیده است.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط